Czyszczenie obrazu i ram

Moje obrazy olejne odkurza się delikatnie, używając spranej, miękkiej szmatki jedwabnej, lub flanery. Można też wyczyścić płótno po małym kawałku, gąbką zmoczoną w czystej wodzie i dobrze odciśniętej. Po zmyciu jednej części gąbkę starannie płuczemy, aby nie rozprowadzać brudu po całej powierzchni.

Rozmieszczając obraz na ścianach, pamiętajmy, że nie jest wskazane zawieszanie obrazów olejnych w miejscach, do których dochodzą promienie słońca. Wystrzegajmy się również zawieszania obrazów na ścianie przeciwległej do okna - odbicie światła w szybie obrazu i mocny połysk werniksu utrudniają oglądanie.

Ramy obrazów trzeba odświeżać bardzo starannie, uważając aby nie zabrudzić płótna. Najlepiej przykryć je przygotowanym kawałkiem tektury lub grubego papieru, o wielkości ściśle odpowiadającej wielkości samego obrazu i dopiero wówczas przystąpić do dalszych czynności. Drewniane, rzeźbione ramy (nie złocone) czyścimy odkurzaczem. Następnie podgrzewamy w kąpieli wodnej trochę bezbarwnej pasty do podłogi i pędzelkiem rozprowadzamy ją po ramie. Po upływie 1-2 godz. polerujemy miękką, wełnianą szmatką i usuwamy tekturę. Ramy zabrudzone przez muchy i pająki przemywa się letnim piwem.

Powered by QUICK.CMS